FUGU CREATION INC. (Corporation# 10221635) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 4, 2017.
| Corporation ID | 10221635 |
| Business Number | 715304127 |
| Corporation Name | FUGU CREATION INC. |
| Registered Office Address |
986 Place Edward Laval QC H7W 3Y2 |
| Incorporation Date | 2017-05-04 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Frédéric De Albuquerque | 986 Place Edward, Laval QC H7W 3Y2, Canada |
| Paul Hamelin-Garrec | 6604 Rue Fabre, Montréal QC H2G 2Z3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-05-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-07-05 | current | 986 Place Edward, Laval, QC H7W 3Y2 |
| Address | 2017-05-04 | 2019-07-05 | 3472 Rue Garneys, St-laurent, QC H4K 2M2 |
| Name | 2017-05-04 | current | FUGU CREATION INC. |
| Status | 2019-10-09 | current | Active / Actif |
| Status | 2019-10-09 | 2019-10-09 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2017-05-04 | 2019-10-09 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-05-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-12-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mach Restaurants Incorporated | 966 Place Edward, Laval, QC H7W 3Y2 | 2020-07-16 |
| 3638219 Canada Inc. | 972 Edwards Place, Chomedey, Laval, QC H7W 3Y2 | 1999-08-17 |
| 3643671 Canada Inc. | 978 Edward Place, Laval, Quebec, QC H7W 3Y2 | 1999-07-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Younik Style Inc. | 1665 Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2014-01-03 |
| 7786026 Canada Inc. | 1655 Raoul-lagace, Laval, QC H7W 0A2 | 2011-02-23 |
| 7339151 Canada Inc. | 1730 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2010-02-24 |
| 12448122 Canada Inc. | 1730 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2020-10-26 |
| 8268436 Canada Inc. | 1760 Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A3 | 2012-08-07 |
| Chr Projects Inc. | 1770 Raoul-lagace, Laval, QC H7W 0A3 | 1997-09-08 |
| 11970585 Canada Inc. | 1760 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A3 | 2020-03-20 |
| Easy1 Booking Inc. | 4889 Rue De Horta, Laval, QC H7W 0A4 | 2020-04-21 |
| Sammoun Electrique Inc. | 4853 Rue De Horta, Laval, QC H7W 0A4 | 1985-04-29 |
| 7263422 Canada Inc. | 5009 Horta, Laval, QC H7W 0A5 | 2009-10-21 |
| Find all corporations in postal code H7W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Frédéric De Albuquerque | 986 Place Edward, Laval QC H7W 3Y2, Canada |
| Paul Hamelin-Garrec | 6604 Rue Fabre, Montréal QC H2G 2Z3, Canada |
| City | Laval |
| Post Code | H7W 3Y2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Maple Fugu Inc. | 1004-3601 Hwy 7 East, Markham, ON L3R 0M3 | 2018-12-14 |
| Creation Jeux D'histoire Inc. | 185 Promenade Des Iles #112, Laval, QC H7W 4M7 | 2002-06-12 |
| Lia Creation Ltd. | 7112 Boul St. Laurent, Montreal 327, QC H2S 3E2 | 1969-04-01 |
| Passport Development and Strategic Creation Inc. | 2848 Chemin Sainte Foy, QuГ©bec, QC G1V 1V8 | 1998-04-27 |
| Creation De Logiciel Bcb Inc. | 244 Lakeview Avenue, Pte-claire, QC H9S 4E1 | 1996-03-05 |
| Creation Pam Gm Inc. | 145 Ave Du Pacifique, Laval Des Rapides, QC H7N 3X9 | 1998-09-01 |
| Creation Pastel Ltd. | 4920 Rue St-jacques, St-vincent-de-paul (laval, QC H7C 1G7 | 1976-09-28 |
| Creation Scandi Ltee | 5602 St Laurent Boulevard, Montreal, QC H2T 1S8 | 1984-07-20 |
| Art Deco Computer Creation Inc. | 4504 Rue Wilson, Montreal, QC H4A 2V4 | 1989-02-15 |
| Creation Bijoux Flair Inc. | 14 Villeneuve, St-luc, QC J0J 2A0 | 1985-07-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on FUGU CREATION INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.