Al Nas Corporation (Corporation# 10221422) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 4, 2017.
| Corporation ID | 10221422 |
| Business Number | 716393095 |
| Corporation Name | Al Nas Corporation |
| Registered Office Address |
3695 Kaneff Crescent Unit 1207 Mississauga ON L5A 4B6 |
| Incorporation Date | 2017-05-04 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Mohammed Iftekhar | 3695 Kaneff Crescent Unit 1207, Mississauga ON L5A 4B6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2017-05-04 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-05-04 | current | 3695 Kaneff Crescent Unit 1207, Mississauga, ON L5A 4B6 |
| Name | 2017-05-04 | current | Al Nas Corporation |
| Status | 2017-05-04 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-05-04 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-01-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-01-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 3695 Kaneff Crescent Unit 1207 |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5A 4B6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mth Trading & Distribution Inc. | Ph7-3695 Kaneff Crescent, Mississauga, ON L5A 4B6 | 2020-06-19 |
| Synaptic Data Analytics Inc. | 1802-3695 Kaneff Crescent, Mississauga, ON L5A 4B6 | 2020-01-03 |
| Bright Squad Inc. | Suite 410, 3695 Kaneff Crescent, Arista Way, Mississauga, ON L5A 4B6 | 2019-05-06 |
| Freedom Lifestyle Properties Inc. | 3695 Kaneff Crescent, Unit 303, Mississauga, ON L5A 4B6 | 2019-04-24 |
| Cbayexpress Corporation | 1710, 3695 Kaneff Crescent, Mississauga, ON L5A 4B6 | 2019-04-16 |
| Estar Financial Inc. | 1604-3695 Kaneff Crescent, Mississauga, ON L5A 4B6 | 2018-11-26 |
| 10945170 Canada Inc. | 1203-3695 Kaneff Cres, Mississauga, ON L5A 4B6 | 2018-08-14 |
| Y&h Tech Consulting Inc. | 304-3695 Kaneff Crescent, Mississauga, ON L5A 4B6 | 2017-02-22 |
| Sidrat Al-muntaha Inc. | 3695, Kaneff Cres.-apartment 203, Mississauga, ON L5A 4B6 | 2016-10-06 |
| Fmeca Data Consulting Inc. | 312-3695 Kanef Cres., Mississauga, ON L5A 4B6 | 2014-05-26 |
| Find all corporations in postal code L5A 4B6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Mohammed Iftekhar | 3695 Kaneff Crescent Unit 1207, Mississauga ON L5A 4B6, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L5A 4B6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Compagnie Constituer Votre Corporation: Incorp Canada Amerique/e.u.a. (cmrc) Corporation | P.o.box 7147-a, Toronto, ON M5W 1X8 | 1975-10-14 |
| Corporation De Sante Orientale Inc. | 165 Champlain, St-hilaire, QC J3H 3R9 | 1982-11-09 |
| Corporation Financiere B.h.m. | 6000 Bul. Metropolitain E., Suite 206, St-leonard, QC H1S 1B1 | 1985-04-18 |
| Corporation De Capitaux A Risque Mbc | 600 Rue De La Gauchetiere, Montreal, QC H3B 4L2 | 1983-11-14 |
| Corporation D'affacturage Mbc | 770 Sherbrooke Street West, Montreal, QC H3A 1G1 | 1983-11-14 |
| Hpv Awareness Corporation | 647 Avenue Victoria, Bureau 300, Saint-lambert, QC J4P 2J7 | 2006-12-27 |
| Corporation of Pilots for and Below The Harbour of Quebec | 240 Dalhousie, QuÉbec, QC G1K 8M8 | 1860-05-19 |
| La Corporation Agence Rep | 86 Bloor Street West, Suite 675, Toronto, ON | 1979-05-09 |
| Tye-sil Corporation Ltee | 5505 Blvd Des Grandes Prairies, St Leonard, QC H1R 1E3 | 1957-01-07 |
| T3 Medcell Corporation | 50-14163 Du CurГ©-labelle Boul., Mirabel, QC J7J 1M3 | 2016-05-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on Al Nas Corporation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.